19.09.2007

Bebeklerde İlk Yardım

Bebeğim doğduğundan beri ilk yardımla ilgili pratik öğrenebileceğim birilerini arıyordum. Bugün Ela yerde kendi kendine oynuyordu. Birden sesi kesildi, bulunduğum yerden görüyorum keyfi yerinde elindekini emiyor, ağzından çıkarıp tekrar koyuyor...Bir müddet zaman geçti hala sessiz. Ela eğer sessiz oynuyorsa mutlaka yaramazlık yapıyordur:)
Yanına gitmemle gördüğüm manzara ile tansiyonumun 3 4'lere inmesi bir oldu. Bizimki, benim minik kuklalarını koyduğum kesenin ipinin ucundaki boncukları ağzına sokuyor ve iştahla emiyordu.
Kendime çok kızdım. Bunun olabileceğini düşünerek o keseyi boncuklarıyla bırakmamalıydım. Hemen boncukları ipten çıkardım. Ela'nın keyfi yarım kaldı ama olabilecek bir kazayı önlemiş oldum.
Aklıma şimdiye kadar niye ilk yardım dersi almadığım geldi. En kısa zamanda bu konuyla ilgili epey bilgilenmek istiyorum. Boğazına bir şey takılırsa, burnuna bir şey sokarsa, nefessiz kalırsa, üzerine bir şey dökülüp yanarsa....Allah korusun ama bunların hepsi ev kazaları ve bilgili olmak, tedbirli olmak gerekiyor.
Benim ettiğim tecrübe çok küçüktü.
Minik objeleri bebekten uzak tutmak ve bir sebepten ağzında yakalarsanız panik yapmadan ilk yardım bilgilerimizi konuşturmamız gerek.

1 yorum:

CEREN GULER dedi ki...

Gerçekten de merak edip bir ilkyardım dersi almadım hiç. Ehliyet te verilen kadar:Uyduruk yani..
Yazınız için çok teşekkürler. Hiç aklıma gelmeyen ama çok önemli bir konu. Şu anda bakıyorum nereden ilkyardım dersi alabilirim diye. Burada özel bir hastane ve üniversitenin hastanesi veriyormuş. 60 saatlik 10 günlük kurslar.Katılmak gerek!!

İLKYARDIM HAYAT KURTARIR:)