5.07.2007

Gaz Çıkartmak

İlk üç ay bebeğinizin gaz problemi olacaktır.
Erkek bebeklerde kızlara göre biraz daha fazla olduğunu biliyorum. Doğrusu gazla ilgili çok zor şeyler yaşamadım. Çünkü kızımın hiç gaz problemi olmadı. Emdikten sonra omuzuma alırken gazını çıkarırdı. Yine de sizin için tavsiyelerim olacak.
Bebeğinizi emzirirken mutlaka bütün vucudunu kendinize döndürün. Göğüs ucunuzun kahverengi kısmının hepsini ağzına aldığından emin olun.
Bu şekilde emzirirseniz hava yutmayacaktır. Ama bir çok sebepten emerken hava yutar ve bu ona gaz yapar. Emzirdikten sonra bebeğinizi yavaşça omzunuza alın. Tabi omzunuza temiz bir havlu koymayı unutmayın. Midesinin üstünü omzunuza dayayacak şekilde yukarı kaldırın. Bir elinizle sırtını yuvarlak çizerek sıvazlayın ya da yavaşça tek tek vurun. Çok da nazik olmayın. Çünkü yedikten 10-15 dakika içinde ağzından gazını çıkarması çok önemli. Çıkarmazsa mutlaka rahatsız olur.
Ben, ağzından ya da arkasından toplam üç kere gazının çıkması için elimden geleni yapıyordum. Dik tutmak ve biraz dolaştırmak iyi geliyor. Şimdi kızım 3.5 aylık, gazını tek başına çıkarabiliyor.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Bebeğim 15 günlük ve sürekli emmek istiyor. Memede uyuyor ve ben de uyanmasın diye yatırıyorum. Bunun da zararlı olduğunu biliyorum. Biraz açıyla emziriyorum zaten, midesine gitsin diye ama; gazını çıkarmaya kalksam uyanıyor ve uyumuyor kolay kolay. Bu konuda ne tavsiye edersiniz?
Uyku mu önemli, gazını çıkarmak mı?
Teşekkürler
Emine

Neslihan Toker dedi ki...

demekki gazı rahatsız etmiyor bebeği
ya da kendi hallediyor bir şekilde :)
sevgiler